НОВОСТИ УКРАИНСКОЙ ПСИХИАТРИИ
Более 1000 полнотекстовых научных публикаций
Клиническая психиатрияНаркологияПсихофармакотерапияПсихотерапияСексологияСудебная психиатрияДетская психиатрияМедицинская психология

Книги »  Критерії діагностики і психотерапії розладів психіки та поведінки »
Терапевтичний розділ

F70–F73
РОЗУМОВА ВІДСТАЛІСТЬ

* Електронна публікація:
Критерії діагностики і психотерапії розладів психіки та поведінки [Електронний ресурс] / Під ред. Б. В. Михайлова, С. І. Табачнікова, О. К. Напрєєнка, В. В. Домбровської // Новини української психіатрії. — Харків, 2003. — Режим доступу: http://www.psychiatry.ua/books/criteria/paper17.htm.

РОЗУМОВА ВІДСТАЛІСТЬ ЛЕГКОГО СТУПЕНЮ (F70)

Умови лікування

Фармакотерапія

Основна роль в корекції розумової відсталості належить психолого-педагогічному процесу. Дитина своєчасно повинна отримувати освіту за програмою, доступній його рівню інтелекту. Велике значення має виявлення і розвиток у дітей з розумовою відсталістю підлягаючих зберіганню (або більш підлягаючих зберіганню) здібностей: у одних — фізичної спритності, у інших — музичності, у третіх — схильності до малювання і т. п.

Необхідна сімейна психотерапія з поясненням батькам всіх особливостей дитини, з обов’язковою вказівкою на позитивні межі його особистості, потребуючі розвитку. Постійним повинен бути контакт лікаря і психолога з педагогами.

При виявленні специфічної нозологічної форми обмінного характеру, що приводить до розумової відсталості (ФКУ, гіпотіреоз), лікування повинне бути суворе специфічним в спеціалізованій установі — з урахуванням медико-генетичної консультації, консультації з ендокринологом. Медикаментозне лікування у всіх інших випадках спрямовано на підвищення інтелекту і на ускладнюючу симптоматику, а також повинне бути пов’язано з характером і патогенезом порушень. Вибір терапії (препарат, його дозування, тривалість лікування) обумовлюється у відповідності зі структурою психопатологічного синдрому, віком, соматичним станом, індивідуальною переносністю препаратів (препарати нейрометаболічної, дегідратуючої, цереброваскулярної дії, транквілізатори, «малі» нейролептики, протисудомні, антидепресивні, загальнозміцнювальні препарати).

Тривалість лікування

Лікування психотерапевтичне; комплексне, курсами — 2 місяці, з періодичністю 2–3 рази на рік:

Очікувані результати лікування

Досить успішна адаптація дитини в умовах сім’ї і спеціалізованої установи, редукція ускладнюючої психопатологічної симптоматики.

РОЗУМОВА ВІДСТАЛІСТЬ ПОМІРНА (F71)

Умови лікування

Фармакотерапія

Такі ж як при F70

Тривалість лікування

Очікувані результати лікування

Досить успішна адаптація дитини в умовах сім’ї і спеціалізованої установи, редукція ускладнюючої психопатологічної симптоматики.

РОЗУМОВА ВІДСТАЛІСТЬ ВАЖКА (F72)

Умови лікування

Перебування в установах соціального забезпечення. Оформлення інвалідності.

Фармакотерапія

При виявленні специфічної нозологічної форми, що приводить до розумової відсталості (насамперед, обмінного характеру — ФКУ, гіпотіреоз) лікування повинне бути суворо специфічним в спеціалізованій установі — медико-генетичні консультації, консультації з ендокринологом. Медикаментозне лікування у всіх інших випадках спрямовано, насамперед, на ускладнюючу симптоматику, а також повинне бути пов’язано з характером і патогенезом порушень. Сімейна психотерапія.

Тривалість лікування

Очікувані результати лікування

Можлива адаптація дитини в умовах сім’ї, спеціалізованої установи, редукція ускладнюючої психопатологічної симптоматики.

РОЗУМОВА ВІДСТАЛІСТЬ ГЛИБОКА (F73)

Умови лікування

Перебування в установах соціального забезпечення. Оформлення інвалідності.

Фармакотерапія

При виявленні специфічної нозологічної форми, що приводить до розумової відсталості (насамперед, обмінного характеру — ФКУ, гіпотіреоз), лікування повинно бути суворо специфічним в спеціалізованій установі — медико-генетичні консультації, консультації з ендокринологом. Медикаментозне лікування у всіх інших випадках спрямовано, насамперед, на ускладнюючу симптоматику, і повинно бути пов’язано з характером і патогенезом порушень. Спільна з соціальними службами робота по наданню допомоги сім’ї.

Тривалість лікування

Лікарське спостереження протягом всього життя і в сім’ї, і при перебуванні в установах соціального забезпечення; для даного контингенту дітей необхідно організовувати установи з тижневим перебуванням з метою неповного відриву від сім’ї (в містах з населенням більше за 100 тисяч чоловік).

Очікувані результати лікування

Велика впорядкованість поведінки, можливе засвоєння навичок самообслуговування і інших соціальних навичок.


© «Новости украинской психиатрии», 2003
Редакция сайта: editor@psychiatry.ua
ISSN 1990–5211